kurumsal site

Tier 1 Vize Hususu

 Tier 1 Vize Hususu

İngiltere dışından üstün yetenekli üniversite mezunları, girişimciler, yatırımcılar ve profesyonellerin İngiltere’de çalışmalarını sağlamak amacıyla, İngiltere’ye girmesi ve yasal olarak çalışmasına izin vermek için İngiltere İçişleri Bakanlığı’na bağlı İngiltere Sınır Dairesi (UKBA) onayı ile Tier 1 vizesi verilmektedir.

İngiltere Çalışma Vizesi olarak adlandırılan Tier 1 Vizesi, Tier 1 Genel Vize, Tier 1 Girişimci Vizesi, Tier 1 Yatırımcı Vizesi, Tier 1 Olağanüstü Yetenekliler Vizesi ve Tier 1 Üniversite Mezunu Girişimci Vizesi isimleri altında 5 farklı vize başvuru kategorilerisini içerir.

İngiltere Tier 1 Genel Vizesi:

İngiliz Hükümeti, Göçmenlik Yasalarını göçmenlerle ilgili yeni düzenlemelere  uyumlu hale getirebilmek için yasa değişikliği kararı almıştır. Alınan bu karara göre; İngiltere’nin Göçmen Programı kapsamında açılan Göçmenlik ve Çalışma İzni Tier 1 Genel vizesi için başvuru alımı, 6 Nisan 2015 tarihinden itibaren durdurulmuştur. 5 Nisan 2015 tarihine kadar İngiltere Konsolosluğu tarafından kabul edilen Tier 1 Genel Vize müracaatlarının yeniden alınmasına 6 Nisan 2018 tarihinden itibaren başlanacağı bildirilmiştir. Bununla birlikte İngiltere Konsolosluğu, İngiltere’de Tier 1 vizesi ile yaşayan kişiler ve aile bireylerinin vize sürelerinin uzatılması ile ilgili işlemlerin sürdürüleceğini bildirmiştir. 

 

İngiltere Tier 1 Üniversite Mezunu Girişimci Vizesi:

İngiltere Tier 1 Üniversite Mezunu Girişimci Vizesine başvurabilmek için bu programa katılan, İngiltere'de bulunan bir yüksek eğitim kurumu tarafından onaylanmanız gerekmektedir. Bu programda, İngiltere’de 1 yıl boyunca kalabilir ve  eğitim kurumunun size sponsorluğunu devam ettirmesi halinde bu süre 1 yıl daha uzatılabilir. 

Tier 1 Üniversite Girişimci vizesi size İngiltere’de nitelikli bir iş bulma veya kendi işini  kurma fırsatını sunar. En az iki yüz bin İngiliz Sterlinine erişim sağlanması ve serbest meslek icra etme kriterlerinin yerine getirilmesi halinde, şahsi işinde serbest meslek sahibi olarak çalışabilme imkanı da sağlayabilmektedir. Ayrıca aile üyelerini ve bakmakla yükümlü olunan kişileri de İngiltere’ye beraberinde götürebilme olanağı sağlar.
 

ÖNEMLİ NOT: Eğer Tier 1 Genel Vize kategorisinden Tier 1 Mezun Girişimci kategorisine geçiş yapmayı planlıyorsanız; yatırım fonlarınız FCA tarafından onaylı bir girişim sermayesi şirketi kaynaklı ise veyahut doğrudan İngiliz Hükümet departmanı kaynaklı ise yatırım alt sınırı 50 bin İngiliz Sterlini olmalıdır.

 

Tier 1 İngiltere Yatırımcı Vizesi:

Tier 1 İngiltere Yatırımcı Programı ile İngiltere’de kendi şirketini kurma ve istihdam zorunluluğu olmadan İngiliz vatandaşlığı olanağı sunmaktadır. İngiltere’de yılda 183 gün yaşama şartı ve sermayenizi geri alma seçeneği Tier 1 Yatırımcı Vizesi (Investor Visa) programının genel koşullarıdır.
 

İngiltere Tier 1 Yatırımcı Vizesi başvurusu yapabilmek için İngiltere’ye en az £ 2.000.000 tutarında sermaye girişi yapılması zorunludur. Bu meblağ ile İngiltere’de devlet veya belirli şartlar içinde özel sektör şirket tahvili alınması ve 5 sene süre ile iş yatırımının devamının sağlanması gerekir. Yatırım tutarının £ 5.000.000 ise bu süre 3 yıla, £ 10.000.000 tutarında bir yatırım sonucunda ise 2 yıla inebilmektedir.

 

İngiltere Tier 1 Olağanüstü Yetenekliler Vizesi:

Tier 1 Olağanüstü Yetenek Sahibi Girişimci Vizesi için Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Mühendislik, Sanat ve Dijital Teknoloji alanlarında olağanüstü yeteneğe sahip ve İngiltere’de çalışmak isteyen kişilerin başvuru yapabileceği bir vize türüdür. İngiltere’de kendi işini kurmak isteyen kişilerin, üniversite mezunu girişimcilerin veya kendi alanı ile ilgili bir kurumda üstün niteliklere sahip olduğu için çalışma fırsatı bulan kişilerin, İngiltere’ye girmesi ve yasal olarak çalışmasına Tier 1 Yüksek Nitelikli Girişimci Vizesi kapsamında izin verilmektedir.
 

İngiltere Tier 1 Puanlama Sistemi

İngiltere Hükümeti, bu programa uygun kriterleri taşıyan ve belli standartlara uyum sağlayabilecek kişileri seçebilmek amacıyla bir puanlama sistemi geliştirmiştir.

Tier 1 vizesi ile Göçmenler için belirlenen koşullara uygun olup olmadığının anlaşılabilmesi için kişilerin puanlamadan en az 75 puan alması gerekmektedir. Tier 1 vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler, İngiltere İçişleri Bakanlığı resmi sitesinden online puanlama sayfasına ulaşabilirler. Bu online puanlama sistemi içinde beyan edilen bilgilerin, İngiltere Tier 1 başvurularında resmi makamlara yasal olarak ilgili evraklarla da kanıtlanması gerekir.

İngilizce dil bilgisinde aranılan yeterlilik, Tier 1 vizesi için önemli geçerliliği bulunan koşuldur. IELTS İngilizce Sınav Merkezinden, okuma, yazma, konuşma ve dinleme kategorilerinde, CEFR seviyesi B1, asgari 4.0 geçerli puanın alındığına dair orijinal sertifika sunulmalıdır.

Ayrıca,Tier 1 (Graduate Entrepneur) Vize için sponsor desteği veren bir İngiliz yüksek eğitim kurumu tarafından başvuru sahibinin eğitim seviyesi için başvurunun 3 ay öncesinde

yasal olarak onaylanması önemlidir. Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora diplomalarını Birleşik Krallık Yüksek Eğitim Kurumları ile denkliğinin bulunması gerekmektedir. İngiltere’de bulunan yüksek eğitim kurumlarının (Higher Education Institutions) detaylı listesini İngiltere Sınır Dairesi (UKBA) resmi internet sitesi ya da UK NARIC’ten öğrenebilirsiniz.

İngilizce dil ve maddi yeterlilik gibi şartların sağlanamaması, İngiltere Tier 1 vizesi için yeterli olan 75 puanın toplanması halinde bile yeterli sayılmamaktadır.

 

DİKKAT! İngiltere Konsolosluğu, Tier 1 vizesi için hazırlanan evrakların, İngiliz Hükümeti tarafından aranılan koşulları tam sağlaması, evrakların düzenli, anlaşılır ve yasal geçerliliğe sahip olması gibi kriterlere göre başvuruları değerlendirmeye almaktadır.

Tier 1 Vizesi için Online Başvuru İşlemleri

İngiltere Konsolosluğu Tier 1 vize işlemleri için başvuruları doğrudan kabul etmemektedir. İngiltere Konsolosluğu’na ait resmi web sitesi Visa4UK üzerinden online olarak başvuru yapılmaktadır. Tier 1 vizesi işlemleri için başvurular, İngiltere İçişleri Bakanlığı-Hudut Muhafaza Dairesi (UKBA) tarafından yetkilendirilmiş İngiltere Vize Başvuru Merkezleri ve akredite olmuş seyahat acentaları aracılığıyla kabul edilmektedir.

İngiltere Konsolosluğu’na vize başvuru dosyasının teslimi için randevu alınması gerekmektedir. Sistemde randevunun onaylanma işleminin tamamlanması sonrasında Tier 1 vizesi için gerekli evrakların detaylı listesi sistem tarafından e-mail ile bildirilmektedir. Tier 1 online vize başvurunun tamamlanması ile vize ücretinin tahsilatı için güvenli ödeme sistemine yönlendirme yapılır. Bütün işlemin sona ermesi ile ödeme ve randevu konfirmasyonu e-mail olarak bilgisi ulaştırılmaktadır. 

Tier 1 Vizesi için Gerekli Evraklara İlişkin

İngiltere Konsolosluğu’na İngiltere’ye çalışma amacına uygun hazırlanan Tier 1 vize başvuru dosyası içinde online VAF 9 vize başvuru formu ve appendix 2 çıktısı, randevu bildirimi, vize ücretinin ödeme e-maili ve evrakların orijinalleri ile fotokopileri birlikte hazır bulunmalıdır. İngilizce olmayan evrakların tercümelerinin tasdik şerhli olarak sunulması zorunludur.

İngiltere Tier 1 Vize için Biometrik Veri Alımı

İngiltere vizesi başvurusunda bulunan kişiler başvurunun gerçekleşebilmesi için biyometrik bilgilerini (parmak izi ve yüz fotoğrafı) ibraz etmelidirler. Başvuru sahibi biyometri işlemi için parmak izi ve fotoğraf işlemlerinin yapılabilmesi için İngiltere Vize Başvuru Merkezlerin de başvuru sırasında mutlaka bulunmalıdır.

64x64

Tier 1 Vize Hususu

Devamı...
64x64

Tier 2 Vize Hususu

Devamı...
64x64

Tier 4 Vize Hususu

Devamı...
64x64

Tier 5 Vize Hususu

Devamı...

The Vega Visa Vize İşlemleri

baskan
kurumsal site

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Londra Üniversitesi Genel
  • Bringhton Genel
  • Manchester Genel
  • York Genel

Videolar

  • İngiltere Ziyaretçi Vizesi